Jeśli nie kochasz swojej pracy, rzuć ją!

Pasja

Wyobraźcie sobie, że w każdy poniedziałek rano idziecie z uśmiechem do pracy. Takim od ucha do ucha. Gdy w niedzielę wieczorem pół internetu publikuje posty: „o nie znowu poniedziałek”, Wy nie możecie się czekać pierwszej minuty w pracy. Brzmi jak żart? Znam dziesiątki osób, które robią to co kochają. 9 na 10 z nich, to osoby, które mają swoje własne firmy. Może czas zmienić pracę i robić wreszcie to co kochasz? Może musisz założyć biznes, któremu poświęcisz swój czas i zaangażowanie? Życie jest zbyt krótkie, by tracić 1/3 czasu, który jest nam dany na szefa, który nas nie docenia. Na pracę, która nas nudzi, na współpracowników, których nie lubimy.

Jak rzucić pracę

Byłem tam

„Twoja pasja czeka, aż dogoni ją odwaga.” – Isabelle Laflèche

Co z tego, że masz pasję, gdy brakuje odwagi. Miałem to szczęście, że decyzję o otworzeniu firmy podjąłem po 2 dniach bicia się z myślami. Moja żona zachęciła mnie bym otworzył biznes, w którym będę szczęśliwy. To był strzał w 10! Mimo to, bałem się. Zwyczajnie, po ludzku, obawiałem się czy sobie poradzę. Czy znajdę klientów, czy moja wiedza jest wystarczająca, żeby pomóc innym. Mimo to, głęboko wierzyłem, że poradzę sobie. Rodzina i przyjaciele wierzyli we mnie. Wiele razy dzielili się wskazówkami czy dobrym słowem. Bardzo często tak niewiele wystarczyło, by przejść przez jakiś trudny moment. I Was zachęcam, by znaleźć osoby, które będą Was wspierały.

Pływanie z dużymi rekinami

Galeria Arkady, Wrocław, rok (chyba) 2008. Wraz z przyjaciółmi podziwialiśmy 120.000 litrowe akwarium. Wśród wielu ryb pływał rekin. Ten był wyjątkowo mały i nie wyglądał na groźnego. Ten gatunek rekina osiąga długość około 150cm. Często jednak długość dochodzi, aż do 275cm. Przyznam, że był to smutny widok. Ta drapieżna ryba, nie przypominała wielkiego, groźnego rekina, którego boją się nawet najwięksi twardziele.

Kilka dni później, wśród znajomych, mój przyjaciel dzielił się paroma przemyśleniami. Mówił o tym, by pływać z dużymi rekinami. Mówił o tym, że musimy otaczać się ludźmi, którzy pomagają nam się rozwijać. Ludźmi, dzięki którym rozwijamy nasze skrzydła, jesteśmy zainspirowani i pełni pasji do działania. W innym wypadku, będziemy takim rekinem, który pływa w zbyt małym akwarium, wśród zbyt małych ryb. Jestem przekonany, że macie takie osoby w swoim życiu. Doceniajcie je i trzymajcie się ich całe swoje życie.

Lataj na skrzydlach jak orly

Nie bądźcie głupi.

Jestem daleki od proponowania, żeby rzucić pracę, gdy ma się na utrzymaniu rodzinę, brak oszczędności i zero pomysłu na rozwój biznesu. Rodzina stanowi jedną z najwyższych wartości i szczególnie jako faceci jesteśmy zobowiązani, żeby zapewnić jej utrzymanie. Widziałem dwie opcje jak można założyć swój biznes:

– Rzucacie pracę u kogoś i otwieracie firmę. Zazwyczaj musicie mieć jakieś oszczędności, pomysł i dużo cierpliwości. Wspaniałe rozwiązanie, które daje wiele czasu i na starcie możemy poświęcić całe dnie na pracę na swoim. Ta opcja wiąże się oczywiście z ryzykiem, można się pomylić i stracić czas oraz pieniądze.

– Pracujecie po godzinach. Mniejsze ryzyko na starcie. Praca na pełnym etacie i rozwój własnego biznesu to jednak ogromne wyzwanie. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Praca od 9-17, czas z żoną, dziećmi, przyjaciółmi, relaks itd. od 17:30 do 22:00 i zostają raptem 3-4 godziny na pracę. Ciężka sprawa, ale znam osoby, które poświęcały się w ten sposób i stopniowo, w miarę gdy firma się rozwijała rezygnowały z pracy na etacie. W naszym kraju nieco ciężej tak pogodzić obowiązki, ale jest to możliwe.

Dawid Borowiak

Mąż, tata i biznesmen. Właściciel Social Media 4 You. Dbam o wizerunek i komunikację Twojej firmy: prowadzę fanpage, doradzam, szkolę i tworzę strony oraz sklepy internetowe. Tutaj znajdziesz mnie najczęściej: Twitter, Facebook, YouTube, LinkedIn

Kontakt

Masz pytanie, sugestie, problem lub po prostu chcesz pogadać?
Napisz do nas, zadzwoń, wyślij sygnały dymne, albo po prostu wpadnij do nas na kawę. Zapraszamy!

+48 661 570 874

Agencja PR Social Media zbudowana z pasją. I Copyright © 2013-2015